Největší a nejznámější sopky

Sopky jsou fascinující útvary naší planety Země. Není nic úžasnějšího než pohled na erupci sopky. Člověk tak může vidět na vlastní oči projevy obrovské síly, které je schovaná v hlubinách naší Země. Běžně je možné setkat se jen s pozůstatky projevů vulkanismu. Ztuhlé sopečné kužely, pozůstatky sopečných erupcí v podobě nánosů sopečného popela, nebo stopy po gigantických kráterech. Existuje ale i celá řada aktivních sopek, u kterých hrozí erupce.

Mezi nejznámější sopky (přinejmenším v Evropě) patří určitě sopka Vesuv. Tuto sopku je možné najít v Itálii. Itálie má díky své poloze velmi bohatou vulkanickou minulost. A co více, na území Itálie se nacházejí všechny aktivní sopky, které jsou umístěné na Evropském kontinentu (další aktivní Evropské sopky pak najdeme na Islandu).

Sopka Vesuv je slavná především díky své dávné explozi, která pohřbila pod nánosem sopečného popelu a lávy staré římské město Pompeje a Herkuláneum. Díky tomu, že zbytky těchto dvou zničených měst byly objeveny až v 18 století, dochovaly se do dnešní doby velmi dobře zachované pozůstatky tehdejší architektury i běžného života.

Další velmi známá sopka Mauna Loa se nachází na Havajském souostroví. Vlastně celý ostrov Havaj je tvořen sopečnými kužely pěti sopek. Zatímco sopka Vesuv má silné, explozivní erupce, sopky na Havaji jsou úplně jiné. Patří totiž mezi takzvané štítové sopky, pro které je charakteristická spíše klidná sopečná aktivita. Díky tomu je možné na Havaji pozorovat neopakovatelné scenérie, kdy aktivní sopka vyvrhuje žhavé magma do svého okolí, aniž by při tom hrozilo nebezpečí života.

Sopka Mauna Loa také patří mezi vůbec největší sopky na planetě Zemi. Má sice nadmořskou výšku jen něco málo přes 4000 metrů (přesněji 4169), což rozhodně není nejvyšší výška. Sopka Mauna Loa, ale mnohem vyšší výšku. Její základna totiž stojí na mořském dně v hloubce téměř 10 kilometrů. Celková výška je tedy asi 14,5 kilometrů. A to by z ní dělalo jednu z nejvyšších hor na planetě zemi vůbec.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.