Co je to internet a co je to www?

Napadlo vás někdy přemýšlet nad tím, co je to internet? Asi každý ho zná a asi skoro každý ho každý den používá. Používáme ho v práci, cestou v tramvaji si díky internetu čteme zprávy nebo emaily na chytrých telefonech, doma si čteme zprávy na webu, koukáme na video na Youtube nebo si „povídáme“ s přáteli na Facebook nebo pomocí jiných programů. To všechno nám umožňuje internet. Ale co je to internet a jak vznikla? A co je to www?

Na otázku, co je to internet, existují v zásadě dvě odpovědi. Ta první říká, že internet je globální, celosvětová počítačová síť. Internet je tvořen miliardami počítačů, kabelů a bezdrátových spojení. Kromě počítačů, které používáme pro připojení na internet, je internet především velká masa velkých počítačů (serverů) a různých síťových prvků („chytré krabičky“), jako jsou routery, různé síťové směrovače, DNS servery a mnoho dalšího.

Podle jiné definice, je internet sadou různých služeb, které umožňují celou řadu funkcí. Patří sem například www, email, sdílení souborů nebo online chat. Naší nejznámější službou na internetu je bezesporu právě www neboli web (více o tom co je to web). Web asi zná úplně každý, kdo někdy přišel do styku s internetem. Pro hodně lidí je právě web (tedy www stránky) synonymem pro slovo internet.

Web neboli webové stránky si můžeme v počítači zobrazit díky webovému prohlížeči. Tím může být jak klasický Internet Explorer v počítačích s operačním systémem Windows, nebo i prohlížeč Mozila Firefox či Google Chrome, Opera, Safari nebo i jiné. Díky těmto prohlížečům můžeme zobrazovat různé webové stránky. Tam si pak můžeme prohlížet texty, sledovat video, dívat se na fotky, stahovat soubory, nebo používat různé aplikace a hry. To všechno je web a to všechno je internet.

Pokud vás zajímá co je to web, jaká je historie internetu, nebo jak se dostal internet do ČR, podívejte se na některý z odkazů v tomto článku a dozvíte se více informací.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.