Sociální dávky a životní minimum 2012

Jaké budou sociální dávky 2012? Jak se mění hlavní sociální dávky a co nás vlastně čeká v systému státní sociální péče v tomto roce? Tak jako každý rok, i od začátku ledna 2012 (tedy od 1. 1. 2012) vstupuje v platnost hned několik změn, které ovlivní sociální dávky, způsob jejich výplaty nebo i podmínky nároku. Zajímá vás na co se připravit a na co si dát pozor až půjdete v roce 2012 žádat o dávky?

Jednou z hlavních změn v roce 2012 je změna částek životního a existenčního minima. Životní minimum 2012 bude o 9% vyšší než v předchozích letech. To samé pak platí i pro existenční minimum. Tyto částky se nezměnili již od roku 2006. Od 1. 1. 2012 dochází ale k jejich zvýšení (jedná se o nařízení vlády, které bylo schváleno v prosinci 2011). Díky tomu se životní minimum zvyšuje z částky 3126 Kč na 3410 Kč. Podobně se pak mění i částka existenčního minima z původních 2020 Kč na 2200 Kč. Hlavním důvodem této změny a zvýšení je změny v DPH. To se především u potravin a u některých dalších výrobků mění. Tím bude mít celá řada lidí vyšší výdaje, a zvýšením životního minima se stát snaží kompenzovat zdražení v souvislosti se zvýšením DPH.

Tyto změny se budou v první řadě týkat sociálních dávek pomoci ve hmotné nouzi. Hmotná nouze 2012 tak bude dostupnější pro více žadatelů. I když zvýšení o 9% procenta není nijak závratné a pořád to bude znamenat, že celá řada bude mít jen naprosté minimum peněz, pořád je to lepší než nic.

Změna životního minima ale ovlivní mnohem více než pouze sociální dávky pomoci ve hmotné nouzi. Od částek životního minima se odvíjí i nárok třeba na přídavky na dítě, nebo na porodné nebo i na celou řadu jiných dávek. Pokud jste tedy v roce 2011 (nebo v předchozích letech) žádali o nějakou sociální dávku a byli odmítnuti z důvodu vysokého příjmu, pak se rozhodně po začátku roku 2012 vyplatí zajít znovu na sociální úřad a zjistit, jestli nově na dávky nemáte nárok. Tyto informace můžete zjistit i na webu, který odkazujeme z tohoto článku.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.