Dalekohledy pro amatérské i profi použití
Současný svět ovlivnilo mnoho vynálezů, které změnily vidění světa od tradičně a dogmaticky náboženského pojetí do moderního fyzikálního vnímání světa. Jedním z takových vynálezů byly dalekohledy, bez něhož si nelze moderní vědu a astronomii představit. Již ve starověku používali přibližovacích skel staří Peršané a Arabové, ale dalekohled vstoupil do dějin až v roce 1608, kdy byla v Holandsku podána patentová žádost na „přístroj přibližující vzdálené věci pomocí čoček“. Žádost podal Hans Lippershey z Middelburgu – brusič skel a výrobce brýlí.
O mnoho známější je však osoba, která jako první použila dalekohled k astronomickým účelům. Byl to v roce 1609 Galileo Galilei, který s ním vykonal mnoho astronomických objevů. Právě na počest prvního použití dalekohledu k astronomickým účelům byl rok 2009 vyhlášen Mezinárodním rokem astronomie. Galileův první dalekohled z roku 1609 zvětšoval pouze třikrát, ale o rok později už 23x. S pomocí dalekohledu Galileo objevil v letech 1609 a 1610 krátery a hory na Měsíci, Jupiterovy čtyři největší měsíce, pozoroval fáze Venuše, pás Mléčné dráhy. Vzhledem k přesným pozorováním Galileo prosazoval heliocentrickou soustavu. To samozřejmě vadilo církvi a byla proti němu zahájena svatá inkvizice (rok 1633). Nesmyslný rozsudek byl zrušen až v roce 1992 papežem Janem Pavlem II !
Název dalekohled navrhl Johannes Kepler. Ten pochází ze dvou řeckých slov: tele – daleko a skopein – hledět. Z toho vychází český název dalekohled, v ostatních jazycích se ujal spíše ekvivalent původního řeckého názvu – např. anglicky – telescope apod.
Astronomické i standardní moderní dalekohledy lze zakoupit např. v eshopu nebo kamenné prodejně v Českých Budějovicích u Jiřího Kršky. Vzhledem k tomu, že optické přístroje jsou i koníčkem, poradí Vám, jaký dalekohled je pro Vaše účely nejvhodnější.
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.