Odstranění klíštěte snadno rychle a bezpečně

Jen málokdo z nás si po návratu z přírody nepřinesl domů nezvaného návštěvníka – klíště. Každý zná několik zaručených způsobů jak vyndat klíště. Otázkou ale zůstává, jestli to dělá správně.

Samotné odstranění klíštěte je vcelku jednoduchý úkon. Jak jsme již zmínili, je mnoho způsobů. Který z nich je ale ten správný? Určitě není nutné klíště točit proti směru hodinových ručiček. Nemá totiž závit, ale malé háčky, kterými se v kůži drží. Jde jej tedy klidně vyviklat. To je ale už proces vytažení. Co by mu mělo předcházet a co následovat? Víme, že klíšťata přenášejí borelie a mohou způsobit encefalitidu. Proto bychom měli být velmi opatrní, nepodceňovat přisáté klíště a nedělat zažité chyby.

Odstranění klíštěte

Mezi největší chyby patří to, že lidé klíště potřou krémem, nebo zakápnou olejem. Chtějí tak klíště usmrtit a zároveň se jim pak lépe vytáčí. Bohužel to je to nejhorší co mohou udělat. Klíště zakápnuté olejem se sice udusí, ale protože smrt nenastává okamžitě, stihne vyzvrátit již natrávený obsah trávicího ústrojí do rány. Včetně možných chorob, které přináší. Tento způsob likvidace je tedy špatný.

Jak na klíště

Na trhu je ovšem kromě mechanických pomůcek i přípravek, který usmrtí klíště okamžitě, desinfikuje a umožní bezpečné odstranění klíštěte. Jedná se o přípravek Ixoderm. Jak odstranit klíště pomocí tohoto přípravku? Nanesete ho na klíště (stačí kapka) a klíště je okamžitě znehybněno, dochází k jeho anestezii a nemá šanci na jakékoli obranné reakce, jako je vyzvracení natráveniny do rány. Současně je celý povrch klíštěte a rána desinfikována. Během několika málo minut je klíště usmrceno a lze jej spolu se zaschlým přípravkem snadno odstranit.

Je to prosté, jednoduché, bezpečné a funkční. Před svým komerčním uvedením na trh společností Vetrisol byl přípravek současně testován nezávislým specializovaným pracovištěm Parazitologického ústavu AV ČR České Budějovice. Ve všech pokusech byla plně potvrzena schopnost přípravku klíště zneschopnit, znehybnit, dezinfikovat, usmrtit a následně bezpečně odstranit. Existuje dokonce i varianta přípravku Ixoderm pro zvířata.

Pro více informací navštivte internetové stránky www.ixoderm.cz, kde můžete také zhlédnout krátké video o přípravku.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.